Wydaje Ci się, że styl eklektyczny to przede wszystkim przypadkowe połączenia elementów, które nie mają ze sobą nic wspólnego? Nic bardziej mylnego! To idealna propozycja dla osób, które marzą o nietypowej aranżacji, odzwierciedlającej ich charakter. Każdy element jest tutaj bardzo dobrze przemyślany!
Czym charakteryzuje się styl eklektyczny?
Nie bez powodu styl eklektyczny wywołuje sporo kontrowersji. W tego typu aranżacjach różne elementy łączą się ze sobą, tworząc silne, często zaskakujące kontrasty. We wnętrzach takich wykorzystywane są różne style aranżacyjne – od stylu klasycznego, poprzez styl industrialny, boho czy glamour, aż po surowy minimalizm. I choć w pierwszej chwili może wydawać się, że wnętrze takie jest chaotyczne, szybko okazuje się, że żaden element nie znalazł się tam przypadkowo.
Wśród cech charakterystycznych dla stylu eklektycznego wymienić należy łączenie stylów – choć z pewnością nie jest ono bezkarne. Styl ten ewoluuje już od XIX wieku. Dzisiaj przyjmuje się, że nie należy łączyć ze sobą więcej niż dwóch stylów aranżacyjnych. Na nieco odważniejsze zestawienia – na przykład wykorzystanie trzech stylów – mogą zdecydować się naprawdę doświadczeni projektanci.
Co ciekawe, w przypadku stylu eklektycznego nie brakuje naprawdę intrygujących zestawień. Doskonale znany styl skandynawski może łączyć się ze stylem kubańskim lub marynistycznym, ze stylem retro, a nawet z mało popularnym stylem steampunk. Nic dziwnego, że eklektyzm budzi tak wiele skrajnych emocji!
Jak urządzić wyjątkowe wnętrze w stylu eklektycznym?
Marzysz o stworzeniu aranżacji w stylu eklektycznym, jednak nie wiesz, od czego zacząć? Masz w głowie mnóstwo ciekawych pomysłów, a oczami wyobraźni widzisz już poszczególne zestawienia? Koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami.
Zacznij od doboru barw
Tym, co wyróżnia styl eklektyczny, jest stosowanie kontrastów. Dotyczy to również barw. Zacznij od wyboru jednej barwy głównej i jednej (maksymalnie dwóch) barw uzupełniających. Dozwolone są także wzorzyste tapety. Jest tu przestrzeń na odważne połączenia, choć kolory nie mogą zanadto się "gryźć" – niestety, może to dać nieprzyjemny efekt.
Wybierz interesujące Cię style
Zastanów się, jakie style aranżacyjne chcesz połączyć. Wybór jest bardzo szeroki. Choć poszczególne style mogą być od siebie bardzo odległe, ważne jest stworzenie spójnej, uporządkowanej całości. Możesz zdecydować się na jeden bazowy styl, który uzupełniony zostanie Twoimi ukochanymi dodatkami – nawet jeśli są one bardzo egzotyczne.
Postaw na nietypowe połączenia
Styl eklektyczny jest idealny dla osób odważnych, niegodzących się na półśrodki. To idealny sposób na wyrażenie siebie poprzez aranżację pełną niebanalnych połączeń. I choć zachowanie równowagi pomiędzy intrygującym eklektyzmem a kiczem jest niezwykle trudne, przy odrobinie wysiłku można osiągnąć spektakularny efekt.
Styl eklektyczny – jakie lampy sprawdzą się najlepiej?
Podobnie jak w przypadku innych elementów, we wnętrzu eklektycznym jest miejsce na łączenie ze sobą różnych rodzajów oświetlenia. Zacznij jednak od zastanowienia się nad funkcjonalnością poszczególnych lamp i nad tym, jakie zadanie mają spełniać. To dzięki dobrze dobranemu oświetleniu możesz wydzielić we wnętrzu poszczególne strefy.
Bardzo ciekawym wyborem mogą być szklane, nowoczesne lampy w intensywnych kolorach, takich jak różowy, zielony czy niebieski. Inna propozycja to lustrzane lampy wiszące lub designerskie kopuły, które w ciekawy sposób oświetlają wnętrze. A może zdecydujesz się na kinkiety o nietypowych, geometrycznych kształtach? Możliwości są nieograniczone!
Tworzenie wnętrza w stylu eklektycznym może być niezapomnianą przygodą!
Choć nieco złośliwi projektanci wnętrz wybierają określenie "eklektyczny", aby w elegancki sposób skrytykować czyjąś koncepcję na aranżację, nie warto się tym zrażać. Jednocześnie bowiem najwięksi wizjonerzy w zakresie projektowania chętnie decydują się na tworzenie niepowtarzalnych, intrygujących połączeń. Wnętrze w stylu eklektycznym to idealny sposób na opowiedzenie swojej historii. Poprzez łączenie ze sobą kontrastowych elementów z pewnością uda Ci się stworzyć ciekawą aranżację, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania.