Styl japandi to bez wątpienia aranżacyjny hit 2024 roku. Jeśli marzysz o wnętrzu, które stanie się oazą spokoju, to z pewnością jest to propozycja idealna dla Ciebie. Co istotne, styl japandi to nie tylko sposób na stworzenie ciekawej aranżacji. Jest to bowiem filozofia życia, polegająca między innymi na rezygnacji z tego, co zbędne.
Styl japandi – połączenie stylu skandynawskiego i japońskiego
Od pewnego czasu styl japandi bije rekordy popularności – nie tylko w mediach społecznościowych, ale coraz częściej także w magazynach wnętrzarskich. Jest to swego rodzaju powiew świeżości, na który tak długo czekali projektanci wnętrz. Japandi stanowi ciekawe, choć z pewnością nieoczywiste, połączenie stylu skandynawskiego i japońskiego.
Jak wiadomo, styl skandynawski przez długi czas był niezwykle ceniony. Jasne, pełne światła przestrzenie, naturalne drewno, dbałość o wysoką jakość – wszystko to pozwalało na tworzenie komfortowych, estetycznych wnętrz. Styl japoński natomiast to przede wszystkim intrygująca stylistyka. Duże znaczenie ma tutaj wabi-sabi – estetyka, która skoncentrowana jest na ukazywaniu nie tylko niedoskonałości, ale też piękna tkwiącego w prostym fakcie przemijania.
Nie sposób nie wspomnieć o sztuce kintsugi, która jest japońską techniką naprawy ceramiki. We współczesnym świecie, kiedy uszkodzone przedmioty bez większego zastanowienia wymieniamy na nowe, kintsugi nabiera szczególnego znaczenia. Tzw. złote blizny sprawiają, że uszkodzona (a następnie naprawiona) nabiera niepowtarzalnego charakteru. Kintsugi w nieodłączny sposób łączy się ze stylem wabi-sabi.
Jak urządzić wnętrze w stylu japandi?
Jeśli marzysz o aranżacji w stylu japandi, skup się przede wszystkim na prostocie. Estetyka ta nie znosi nadmiaru barw, faktur czy przedmiotów. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Jeden lub dwa kolory
We wnętrzu w stylu japandi nie powinno pojawiać się zbyt wiele barw. Mogą to być maksymalnie trzy kolory, choć – jeśli to możliwe – postaraj się skoncentrować na jednej lub dwóch barwach. Wybierz złamane biele, jasne szarości czy chłodne beże. Dobrze sprawdzą się również kolory ziemi.
Niskie meble w stylu japońskim
Istotnym elementem wnętrza w stylu japandi są niskie meble, wykonane z doskonałej jakości materiałów. Ważne jest to, aby były to naturalne materiały – wprowadzają one do wnętrza jeszcze większą harmonię. Dobrze sprawdzi się drewno czy bambus. Pamiętaj – styl japandi ceni sobie wieloletnią trwałość.
Znajdź wyjątkowe dekoracje
W aranżacji w stylu japandi nie może zabraknąć dekoracji. Możliwości jest tutaj naprawdę sporo. Mogą to być wspomniane wcześniej ceramiczne naczynia czy delikatne gałęzie, umieszczone w prostych wazonach. I w tym przypadku postaw na naturalne materiały. We wnętrzu takim nie może zabraknąć roślin. Jałowiec, dereń biały, klon palmowy czy trawy ozdobne – wybór jest bardzo szeroki.
Styl japandi – jakie oświetlenie wybrać?
Oświetlenie w aranżacji w stylu japandi nie powinno być zbyt mocne. Wnętrza takie mają sprzyjać skupieniu i odnajdywaniu wewnętrznego spokoju. Możesz wybrać lampy, wykonane z naturalnych materiałów, jak rattan. Zadbaj o subtelne, neutralne lub nieco cieplejsze światło.
W MOCO design znajdziesz wiele ciekawych lamp, które idealnie sprawdzą się we wnętrzu w stylu japandi. Mogą to być lampy bambusowe lub rattanowe, a także lampy w stylu retro. A jeśli zależy Ci na surowej stylistyce, rozważ wybór lamp w stylu industrialnym. Mogę one stanowić ciekawe tło dla innych elementów aranżacji.
Cenisz sobie minimalizm? Styl japandi jest dla Ciebie!
Nie bez powodu styl japandi staje się coraz bardziej popularny. Z roku na rok coraz więcej osób poszukuje sposobu na odzyskanie wewnętrznego spokoju, a odpowiednio urządzone wnętrza mogą sprzyjać odcięciu się od chaosu i codziennego pośpiechu. Styl japandi łączy w sobie prostotę, funkcjonalność i świadomość upływającego czasu. Wnętrza takie mogą wydawać się nieco ascetyczne, jednak to właśnie w prostocie i rezygnacji z tego, co zbędne, tkwi ich wyjątkowa siła. Z pewnością jest to bardzo ciekawa propozycja dla osób, którym zależy na stworzeniu pełnych harmonii aranżacji.