Planując oświetlenie danego wnętrza, warto zastanowić się nie tylko nad wyglądem lampy i nad tym, jak intensywne światło będzie dawała żarówka. Okazuje się, że barwa światła również ma kluczowe znaczenie – w szczególności dla naszego samopoczucia i produktywności. Sprawdź, jak dobrać odpowiednie barwy światła do konkretnych pomieszczeń.
Jakie są barwy światła?
Informacje dotyczące tego, jakie są barwy światła, mają kluczowe znaczenie w trakcie aranżacji wnętrza. Dobór lampy i światła ma bowiem ogromny wpływ na to, jakie będzie samopoczucie osób w trakcie przebywania w danym wnętrzu.
Barwę światła oznacza się w Kelwinach. Kelwin to oznaczenie jednostki temperatury, w której mierzona jest temperatura barwowa światła. Ogólna zasada jest taka, że im wyższy wskaźnik Kelwinów, tym światło jest zimniejsze. I odwrotnie – im wartość jest niższa, tym światło cieplejsze.
Wyróżnia się trzy podstawowe barwy światła: ciepłą, dzienną (neutralną) i zimną.
- barwa światła ciepła (2900 - 3300 K) – takie światło doskonale sprawdza się w domach, w szczególności w przypadku oświetlenia salonów, sypialni i innych wnętrz, w których wypoczywamy,
- barwa światła dzienna (4000 - 4500 K) – światło takie jest najbardziej zbliżone do światła słonecznego, które jest najbardziej naturalne dla człowieka. Ma ono barwę neutralną – nie jest więc ani zbyt ciepłe, ani zbyt zimne. Światło takie powoduje, że czujemy się komfortowo, a jednocześnie nie wpływa negatywnie na produktywność,
- barwa światła zimna (5000 - 6500 K) – taka barwa światła przeznaczona jest do wszystkich pomieszczeń, w których odbywa się intensywna praca. Zimna barwa światła pozytywnie wpływa na skupienie. Jednocześnie światło takie idealnie sprawdza się tam, gdzie wymagany jest intensywny wysiłek wzrokowy, na przykład w przestrzeniach biurowych.
Widać więc, że różnica pomiędzy poszczególnymi barwami światła nie jest oczywista. Właśnie dlatego w przypadku wielu pomieszczeń warto postawić na światło mieszane. Chodzi o to, aby w danej przestrzeni znalazło się kilka źródeł światła. Pozwoli to na dopasowanie barwy światła do konkretnej sytuacji.
Jaka jest najlepsza barwa światła? To zależy od wnętrza!
Wybór barwy światła ma bardzo duże znaczenie, dlatego warto poświęcić mu nieco czasu. Wiesz już, jakie są barwy światła – czas na dopasowanie ich do konkretnych pomieszczeń! Poniżej znajdziesz informacje na temat wyboru barwy światła do salonu, sypialni, kuchni czy łazienki.
Jaka barwa światła do salonu będzie najlepsza?
Dopasowanie barwy światła do salonu nie jest prostym zadaniem – przede wszystkim dlatego, że najczęściej we wnętrzu tym znajduje się kilka źródeł światła, a każde z nich ma zupełnie inne przeznaczenie. Główne źródło światła, czyli lampa sufitowa, używana jest najczęściej podczas różnego typu czynności, takich jak porządki czy granie w gry planszowe. Światło to musi więc zapewniać bardzo dobrą widoczność. Zupełnie inaczej jest w przypadku lamp, których używamy wieczorem – podczas oglądania filmów, czytania książki lub w trakcie wspólnego wieczoru z rodziną. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy w salonie znajduje się stół jadalniany lub miejsce do pracy!
Tak naprawdę podczas wyboru barwy światła do salonu warto kierować się właśnie przeznaczeniem konkretnych źródeł światła. W przypadku lampy sufitowej dobrym wyborem będzie neutralna, dzienna barwa światła, choć – w zależności od potrzeb – można rozważyć barwę nieco cieplejszą. Jeśli chodzi o lampy użytkowane podczas wypoczynku czy wspólnych kolacji z najbliższymi, najlepszym wyborem będzie barwa ciepła. Jeżeli natomiast chodzi o oświetlenie miejsca do pracy (a to często znajduje się właśnie w salonie) warto postawić na światło zimne, które sprzyja wypoczynkowi i skupieniu.
Jaka barwa światła do łazienki sprawdzi się najlepiej?
Oświetlenie łazienki również może być nieco problematyczne. Pomieszczenie to może bowiem spełniać różne funkcje. Główne źródło światła w łazience powinno dawać neutralne, dzienne światło. Takie oświetlenie doskonale sprawdzi się podczas codziennego korzystania z łazienki – na przykład w trakcie brania prysznica czy wykonywania makijażu. Jeżeli natomiast lubisz długie, wieczorne kąpiele, koniecznie zadbaj o dodatkowe źródło światła o ciepłej barwie. Takie światło zapewni Ci dobre samopoczucie, a przy tym pozwoli Ci się zrelaksować.
Jaką barwę światła do kuchni wybrać?
I w tym przypadku barwę światła należy dopasować do swoich oczekiwań. Najbardziej popularnym wyborem jest neutralne, dzienne światło – sprawdzi się ono szczególnie w przypadku lampy sufitowej. Jeżeli często korzystasz z dodatkowego doświetlenia przestrzeni roboczej – na przykład z niewielkich lamp lub z pasków LED – możesz zastanowić się nad światłem nieco cieplejszym. Z pewnością sprawi ono, że kuchnia będzie wydawała się bardziej przytulna. A jeśli chcesz, aby kuchnia była dodatkowo doświetlona przez cały czas, na przykład wieczorem, ciepłe światło w formie pasków LED pod górnymi szafkami sprawdzi się idealnie.
A co z sypialnią?
Sypialnia jest miejscem relaksu i wypoczynku. Naturalne jest więc to, że każdy z nas chce, aby światło w sypialni sprzyjało wyciszeniu i relaksowi. W przypadku lamp stosowanych w godzinach wieczornych warto postawić na bardzo ciepłe światło. Jeśli jednak sypialnia jest także garderobą – na przykład znajduje się tam duża szafa i lustro – postaw na dodatkowe źródło neutralnego, dziennego światła. Dzięki niemu łatwiej będzie Ci ustalić, czy dana stylizacja jest dobrym wyborem.
Podsumowanie
Jak widać, w przypadku większości pomieszczeń warto zadbać o kilka źródeł oświetlenia, które różnić się będą barwą światła. Podczas różnorodnych czynności w ciągu dnia najlepiej sprawdzi się światło neutralne lub sprzyjające zachowaniu skupienia światło zimne. Z kolei wieczorem, kiedy marzymy o odpoczynku, ciepłe światło zapewni relaks i dobre samopoczucie. Jedno jest pewne – zanim zdecydujesz się na konkretną barwę światła, zastanów się, w jaki sposób najczęściej korzystasz z danego pomieszczenia. Dzięki temu z łatwością dopasujesz barwy światła do swoich potrzeb i oczekiwań.