Darmowa dostawa od 500 zł
Infolinia:+48 500 138 822
Masz pytania? Napisz: kontakt@mocodesign.pl

Montaż lampy sufitowej

Montaż lampy sufitowej

Montaż lampy sufitowej to czynność, którą można wykonać samodzielnie – pod warunkiem, że zachowane zostaną wszystkie standardy bezpieczeństwa. Warto posiadać niezbędne narzędzia, wiedzę i umiejętności. Sprawdź, jak zamontować lampę sufitową, a już niebawem będziesz cieszyć się nowym źródłem światła w swoim domu. 

Jakie narzędzia będą potrzebne? 

Choć dla laików montaż lampy sufitowej może wydawać się trudnym i niebezpiecznym zadaniem, w praktyce jest to relatywnie proste. Tak naprawdę wystarczy kilka minut, aby zamontować taką lampę. Aby to zrobić, potrzebne będą następujące narzędzia:

  • stabilna drabina lub specjalne stopnie, 

  • wiertarka z odpowiednimi wiertłami dostosowanym do materiału, w którym będą wykonywane otwory,

  • wkrętak pasujący do przygotowanych wkrętów, 

  • kontrolka lub miernik prądu. 

Jak widać, do montażu lampy sufitowej wystarczą narzędzia, które znajdują się w większości domów. Jeśli ich nie masz, możesz pożyczyć je od sąsiada lub od innej osoby, która lubi majsterkować. 

Jak zamontować lampę sufitową?

Kiedy przygotujesz wszystkie potrzebne narzędzia, możesz przystąpić do montażu lampy. Czynność tę warto wykonywać w ciągu dnia, ponieważ światło słoneczne jest tutaj sporym ułatwieniem. Nie jest to jednak warunek konieczny – również dobrze możesz zaopatrzyć się w latarkę czołówkę. 

Oczywiście zacznij od określenia, w którym dokładnie miejscu ma znajdować się lampa i w którą stronę ma być skierowana. Ma to ogromne znaczenie zarówno dla efektu, jak i dla komfortu korzystania z głównego źródła światła. 

Krok 1: Sprawdź, czy odłączyłeś prąd

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaką musisz zrobić przed montażem lampy, jest odłączenie prądu. Konieczne jest rozłączenie przepływu prądu w najbliższym wyłączniku danego obwodu elektrycznego oraz wyłączenie prądu w odpowiednim bezpieczniku. 

W trakcie wiercenia otworów możesz uszkodzić przewody – jeśli prąd nie będzie odłączony, może skończyć się to porażeniem. Zorientuj się, jak dokładnie przebiegają przewody. Kiedy prąd będzie odłączony, możesz przejść do kolejnego kroku. 

Krok 2: Wywierć odpowiednie otwory i zamontuj odpowiednie kołki

Bardzo ważnym etapem prac związanych z montażem lampy sufitowej jest wywiercenie otworów w suficie oraz dobranie odpowiednich elementów montażowych w zależności od podłoża. Miejsca, w których mają być otwory, możesz zaznaczyć ołówkiem. Ułatwi Ci to pracę. 

W przypadku sufitu z płyty gipsowej można wyróżnić dwa przypadki. W pierwszym z nich pozycja montażu lampy pokrywa się z przebiegiem metalowych profili sufitowych. Wtedy podczas montażu można wykorzystać odpowiednie wkręty i przytwierdzić mocowanie lampy, do tych elementów konstrukcyjnych. 

W drugim wypadku pozycja lampy nie pokrywa się z przebiegiem profili. Wtedy przygotowanie otworu najprawdopodobniej nie będzie stanowiło żadnego problemu. W przypadku płyt kartonowo-gipsowych największą trudnością jest solidne zamocowanie w materiale z pustymi przestrzeniami. W celu poprawnego montażu trzeba zastosować kołki przygotowane do pracy w tym materiale. W przypadku płyt kartonowo-gipsowych dostępne rozwiązania to kołki Molly, kołki przechylne oraz inne kołki przystosowane do montażu oświetlenia w płytach kartonowo-gipsowych.

Jeżeli lampa ma zostać zamontowana w innym podłożu niż płyta kartonowo-gipsowa, trzeba dobrać odpowiednie kołki, które zapewnią stabilne mocowanie przyszłej lampy. Najczęściej stosowane są kołki rozporowe, na których zawieszona zostanie lampa. 

Krok 3: Podłącz przewody

Kiedy otwory w suficie będą już wywiercone, można podłączyć przewody do lampy. W większości przypadków lampy posiadają kostki elektryczne, do której trzeba połączyć odpowiednie przewody z domowej instalacji. Oczywiście w miejscu, w którym docelowo ma pojawić się lampa, powinny znajdować się odpowiednie przewody – fazowy, neutralny i ochronny. Zazwyczaj przewód fazowy ma kolor brązowy, ale w niektórych przypadkach może być czarny , czerwony, biały lub szary (zależy od producenta). Przewód neutralny zazwyczaj jest oznaczony kolorem niebieskim, natomiast przewód ochronny (PE) ma kolor żółto-zielony. Ważne jest, aby prawidłowo zidentyfikować każdy przewód podczas instalacji lampy, co pozwoli na uniknięcie niebezpiecznych sytuacji. 

Krok 4: Dokręć lampę tak, aby była stabilna

Ostatnim krokiem jest dokręcenie lampy w taki sposób, aby była ona nieruchoma i stabilna. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi – na przykład lampa delikatnie się rusza – koniecznie sprawdź, co jest tego przyczyną. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych i ciężkich lamp. Z pewnością lampa musi być stabilna, tak aby w przyszłości nie wydarzył się żaden niebezpieczny wypadek. 

Montaż lampy sufitowej – podsumowanie

Jak widzisz, montaż lampy sufitowej nie jest trudnym zadaniem. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, a następnie przystąpić do pracy. Bardzo istotne jest zachowanie ostrożności na każdym etapie prac – zarówno w trakcie wiercenia i podłączania przewodów, jak i dokręcenia lampy do sufitu. 

Pamiętaj – jeśli nie masz pewności, jak zamontować lampę lub obawiasz się o swoje bezpieczeństwo, możesz skorzystać z zewnętrznej pomocy, na przykład osoby, która zajmowała się pracami remontowymi. Nie warto ryzykować – choć w większości przypadków montażem lamp w domu można zająć się samodzielnie.

Artykuły
Oświetlenie a aranżacja pokoju – sprawdź, jakie znaczenie może mieć światło i jak je dobrać

Wydaje Ci się, że oświetlenie nie ma większego znaczenia w aranżacji pokoju? W takim razie jesteś w dużym błędzie. Okazuje się bowiem, że to właśnie od niego zależy uzyskany efekt – i wcale nie chodzi tylko o wizualne walory zastosowanych lamp. Czytaj dalej i sprawdź, o czym mowa. W dzisiejszym wpisie pokażemy Ci, jak oświetlenie może wpływać na odbiór wnętrza.

Jaki kinkiet wybrać do łazienki? Nasze wskazówki

Wbrew pozorom kinkiety to nie tylko modny dodatek do wystroju. Jest to również bardzo funkcjonalny rodzaj oświetlenia. Nic więc dziwnego, że pojawia się w wielu wnętrzach. Jednym z nich jest łazienka. Czytaj dalej i dowiedz się, gdzie dokładnie warto umieścić taką lampę. Poniżej wskażemy Ci również, jaki kinkiet najlepiej wybrać do łazienki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl